środa, 1 września 2010

Współczesna architektura sakralna - znalezione w Internecie

Na stronie domosfera.pl można obejrzeć niesamowite przykłady współczesnej architektury sakralnej. Ponieważ zgodnie z prawem autorskim nie wolno mi kopiować zdjęć, skoro nie wykupiłam ich w agencji Corbis, to zapraszam Państwa na tę stronę.

Moimi faworytami są helsiński kościół w skale oraz kaplica ekumeniczna z Turku (również Finlandia), a także ołtarz ze szwajcarskiego kościoła Jana Baptysty. Innowacyjne rozwiązania, skromność, wręcz ascetyzm wnętrz. Rzuca się w oczy brak ozdób, malarstwa. Jeśli zaś już znajdują się w takich świątyniach, to są tak idealnie wkomponowane, że nie przykuwają uwagi, a tym samym nie dekoncentrują. Choć czasem można odnieść wrażenie, że współczesne kościoły, mimo znamienitych nazwisk ich projektantów, zdają się bezduszne, to i tak wolę puste, acz świetnie zaprojektowane wnętrze od kiczowatych ilustracji drogi krzyżowej czy podobizn świętych, jakie dominują we współczesnych polskich świątyniach.

4 komentarze:

 1. W Polsce również istnieją kościoły o świetnej architekturze. Jeżeli chodzi o ascetyzm i brak malowideł to chyba kościół Arka w Krakowie. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wątpię, tylko nie mam zdjęć takich polskich perełek :) Jak dysponujesz, to chętnie przyjmę i dodam do kolekcji:)

  OdpowiedzUsuń
 3. no niestety zdjęć nie posiadam, bo ostatni raz byłem tam 21lat temu. Ale pamiętam wrażenie jakie ten kościół zrobił na mnie w wieku 14 lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.arkapana.pl/
  zdjęcia niestety nie oddaja klimatu tej świątyni.

  OdpowiedzUsuń