niedziela, 5 grudnia 2010

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - to dziś


Od dziewięciu lat dzięki ONZ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To ukłon wobec wszystkim form wolontariatu: świeckiego (wielu świeckich pracuje w hospicjach, fundacjach opiekujących się chorymi czy choćby w takich świetlicach jak ta księży zmartwychwstańców u nas w parafii), kościelnego (od zarania dziejów), pracowniczego (wiele firm funduje pracownikom dzień wolny i środki na realizację dobrego społecznie czynu, robią to z dobrego serca swoich szefów lub dla swojego dobrego imienia).

A ja wspomnę o jeszcze innej formie wolontariatu - misyjnego. Do takowego przygotowuje Salezjański Ośrodek Misyjny Don Bosco, który zajmuje się głównie wychowaniem oraz kształceniem dzieci i młodzieży w krajach najuboższych. Robi to rękoma wolontariuszy z całej Polski, w różnym wieku, z różnym wykształceniem. Łączy ich wiara w Boga i chęć bezinteresownej pomocy poprzez swoje umiejętności. Jak napisał w informacji prasowej ks. Maciej Makuła SDB, "od 2003 roku wolontariusze wyjeżdżają na placówki misyjne w Azji, Afryce, Ameryce Południowej oraz w takich krajach europejskich jak Ukraina i Albania. Wspierają pracę misjonarzy w szkołach, przedszkolach i internatach. Po powrocie większość z nich stwierdza, że wolontariat misyjny był najważniejszym doświadczeniem ich życia". Warto dodać, że niektórzy nie wracają, bo tam, na drugim końcu świata (patrząc z perspektywy Poznania czy Warszawy), odkryli swoje powołanie, swój cel w życiu i szczęście.

Przy okazji na łamach "JJZ" postaramy się przybliżyć pracę ośrodka, a teraz w imieniu salezjanów zapraszam:

W ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zapraszamy na wigilijny zjazd wolontariuszy w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym. Hasło spotkania: Adwentowa łaska remontu. Nie zabraknie opowieści z misji. Obejrzysz trzy prezentacje wolontariuszy z Zimbabwe i jedną z Betlejem. Siostra salezjanka opowie nam o swojej pracy w Ghanie.
Spotkanie odbędzie się w dniach 10-12 grudnia 2010 w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz