piątek, 3 grudnia 2010

Plac Wolności dawniej i dziś

Chodząc, może nawet codziennie, przez Plac Wolności, pewnie częściej koncentrujemy się na tłumie na chodniku, śmieciach, źle zaparkowanych samochodach, utrudniających nam ruch, aniżeli na architekturze okalających plac kamienic czy jego atmosferze. W najlepszym wypadku myślimy o tym placu jako o punkcie spotkań poznaniaków.

Otwarta wczoraj w Ratuszu, już 10., wystawa z cyklu "Ulice i zaułki Poznania" poświęcona jest właśnie Placowi Wolności, jego kamienicom i ich mieszkańcom. Drugie piętro Ratusza zaprasza nas na spacer po Placu przez ostatnie ponad 200 lat, czyli od początków tego miejsca (Muszej Góry) - dawniej obrzeża miasta. Autorom wystawy udało się zgromadzić bardzo liczne pocztówki i fotografie (świetnej jakości!) z każdego okresu. Obrazują one każdy budynek, a często również ich mieszkańców: właścicieli domów handlowych, restauracji i kawiarni. Ogłoszenia reklamowe, kaligraficznie wypisane pocztówki, zdjęcia z wnętrz lokali przenoszą nas do XIX w. czy początku minionego.
Kilka tablic poświęconych jest jednemu z okazalszych budynków - siedzibie Księgarni Św. Wojciecha. Nie brakuje też archiwalnych, przedwojennych numerów "Przewodnika Katolickiego", tam właśnie wydawanego.Warto udać się na wystawę, a potem przejść się po dzisiejszym Placu Wolności. I przekonać się, o ilu to rzeczach się nie wiedziało...

Przypomnę, że w każdą sobotę poznańskie muzea są BEZPŁATNE, a wystawa będzie czynna do 31 stycznia następnego roku. Do tego dla zwiedzających przygotowano konkurs, w którym można wygrać nagrody sponsorowane przez niektórych dzisiejszych lokatorów kamienic Placu Wolności.

(Fot. Materiały prasowe Muzeum)

1 komentarz:

  1. Zapraszamy na wystawę towarzyszącą do Galerii TECHNE - Plac Wolności 5 - historia kamienicy i jej mieszkańców.
    _Ożywiamy historię_Ożywiamy centrum_

    OdpowiedzUsuń