niedziela, 16 stycznia 2011

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Przez większość mojego życia słowo "emigrant" kojarzyło mi się z Polakami na obczyźnie (zaczęło się od szkolnego terminu wielkiej emigracji) - tymi zmuszonymi do wyjazdu z kraju, tymi, którzy zniechęcili się swoją - nieswoją ojczyzną, tymi szukającymi w swych drzewach genealogicznych niemieckiego pochodzenia, bo tak łatwiej było o azyl (tzw. Volksdeutsche).

Od paru lat w Polsce jesteśmy świadkiem sytuacji z drugiej strony, choć może na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy - to Polska jest ziemią obiecaną, a to dla Ukraińców, a to dla Białorusinów, Chińczyków, Koreańczyków, Filipińczyków. Widać to już nawet w coraz mniejszych miejscowościach, gdy w barze obsługują nas osoby mówiące z "dziwnym" akcentem, a sklepy i restauracje prowadzą osoby o skośnych oczach.
I tak jak nasi rodacy za granicą, tak i oni padają ofiarą wyzysku - pracy w nieludzkich warunkach, tu, w naszym państwie prawa. By wspomnieć tylko dotkliwy incydent z naszej parafii sprzed 2 lat, gdy z ks. proboszczem staraliśmy się pomóc grupie filipińskich robotników wynajętych przez mało frasobliwą (to bardzo eufemistyczne określenie na to, co odkryliśmy) agencję pośrednictwa do pracy w Zakładach Cegielskiego. Najsmutniejsze, że wtedy przegraliśmy z obojętnością konsula i paru innych - według nas władnych - organów. Jedyne, co się udało wskórać, to późniejszy rozgłos - biedni (bo bez zarobku!) Filipińczycy byli już w swoim kraju, gdy w Polsce - możliwe, że na fali naszej akcji - doszło do kliku protestów obcokrajowców i kontroli inspekcji, które wykazały nieprawidłowości w zatrudnianiu głównie przybyszów z Azji.

Oby dały nam one do myślenia, choćby z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy.

PS Oto spis linków do artykułów, które udało nam się nakłonić do zainteresowania tematem haniebnego potraktowania pracowników z Filipin:

1/ „Polska The Times Głos Wielkopolski”
2/ „Puls Dnia” telewizji WTK, na portalu Epoznan.pl
3/ „Gazeta Wyborcza Poznań”
4/ „Gość Niedzielny” i jego portal Wiara.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz