niedziela, 6 marca 2011

Idealne kazanie

Lutowy numer miesięcznika "Więź" poświęcono językowi wiary i Kościoła (ogólnie ujmując), stąd w innych katolickich mediach sporo miejsca poświęcono zagadnieniom związanym m.in. z kazaniami. Do źródłowej "Więzi" nie zdążyłam jeszcze dotrzeć, niemniej w kilku miejscach zapoznałam się z echami tej publikacji, np. na Deonie.
Ilekroć wraca - w mediach lub prywatnych rozmowach - temat kazań lub gdy sama się nad nim pochylę, słysząc niekoniecznie udaną homilię, tylekroć moje serce wypełnia wdzięczność za to, że na co dzień mam szczęście dobrych kazań w zasięgu ręki. Mamy w parafii księdza, dla którego chodzi się specjalnie na przez niego odprawiane msze (a zatem, jak się u nas przyjęło, i głoszone kazania).
Te kazania każą myśleć, zadają pytania, a nigdy nie dają prostych odpowiedzi, nie moralizują, lecz nurtują. Nawet krótkie kazanie podczas codziennej mszy może być dla słuchacza przełomowe, gdyż ksiądz nie ogranicza się do błahego powtarzania słów z Ewangelii dnia (czego osobiście nie znoszę, bo nie po to słucham uważnie czytań, by mieć ich powtórkę na kazaniu), ale rzuca na nie nowe światło, wydobywa coś, czego przeciętny katolik - niemający na koncie studiów teologicznych - nie wie.
Kaznodzieja jest zawsze świetnie przygotowany, słychać, że nie skupił się na jednym krótkim tekście źródłowym, ale sięgnął po co najmniej kilka (w zależności od rangi okazji). (Gdy kiedyś zdarzyło mu się pomylić dwóch polskich autorów pewnego opowiadania, przy kolejnej okazji sprostował pomyłkę, która wytknął mu parafianin). Co ciekawe - nie zdarzyło mi się przez tych parę lat usłyszeć w tych kazaniach truizmu, oklepanej mądrości, katolickich sloganów, "książęcego bla bla bla". Zawsze słyszę coś nowego lub na nowo przedstawionego. I na nowo się dziwię.
To dla mnie definicja idealnego kazania - nieważne, czy 7- czy 20-minutowego.

Po tej laudacji na cześć naszego duszpasterza pozostaje mi życzyć (i modlić się), by w każdej parafii był choć jeden taki - niezłomny - kaznodzieja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz