środa, 23 marca 2011

Prawdziwie o wielkim Papieżu


Może narażę się wielu osobom, ale uważam, że to pierwszy porządny film o polskim Papieżu i pierwszy na miarę tego wielkiego pontyfikatu.
"Jan Paweł II. Szukałem Was" to poruszający, rzetelnie i pięknie zrealizowany dokument. Cudownie, że w przede dniu beatyfikacji otrzymaliśmy film, który nie traktuje o kremówkach (ani słowa), o nartach (ani słowa) i nie eksponuje miłości do ojczyzny. Ale przedstawia nam wielkiego, mądrego człowieka, prawdziwego posłańca, wręcz szaleńca Bożego, którego wielu współczesnych uważa - jak pokazuje film - słusznie - za proroka.
Autorzy filmu wychwycili najważniejsze cechy tego niezwykłego pontyfikatu. Skupili się na miłości bliźniego i nieprzerwanym głoszeniu poszanowania godności ludzkiej, do której wzywał Papież-Polak niezmordowanie do kresu swoich dni.
Jestem pod wrażeniem tego, ile wypowiedzi jakich osób na temat Papieża udało się twórcom zgromadzić w tym filmie - od Dalajlamy (który mówi "mój papież"), przez przywódców różnych państw (książę Jordanii, nieżyjący już prezydent Malty itp.) po licznych duchownych i dziennikarzy. Opowiadają o Karolu Wojtyle anegdoty, wspominają Jego słowa, nawiązują do Jego przesłań.
Widzom cały czas towarzyszy wizerunek tego wiecznie pogodnego - mimo trudów, zimna, upału, zmęczenia - Papieża, przeplatany z pięknymi krajobrazami miejsc, w których bywał nieraz (w tym Mentorella!) i okraszone (czasem niestety aż nadto) muzyką, często sakralną.
Jestem wdzięczna autorom za przypomnienie nam Jana Pawła II zwłaszcza z pierwszych lat pontyfikatu - w sile wieku, energicznego, uśmiechniętego, przemawiającego pewnym głosem, którego organizm jeszcze mógł się dać ponieść emocjom towarzyszącym Jego pielgrzymkom.
Ten film trzeba zobaczyć przed 1 maja. Koniecznie!

A o tym, że dokument może poruszać, świadczy choćby szelest wciąż wyciąganych chusteczek higienicznych w kinie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz