poniedziałek, 13 czerwca 2011

Zielone Świątki czy święto maryjne

Drugi dzień tzw. Zielonych Świątek (nazwa z tradycji, i to jeszcze pogańskiej) to święto Matki Kościoła. Tyle że dopiero do 1971 roku i obchodzone jedynie w polskim Kościele (na wniosek polskich biskupów). Mimo to sporo europejskich - mniej religijnych lub niekoniecznie katolickich - krajów ma dziś wolny dzień, choć pewnie większość mieszkańców nie bardzo wie czemu.

Postanowiłam nieco poszperać w internecie na ten temat, ale na razie stanęło na porównaniu różnych wersji wpisów do Wikipedii na temat tego święta. I tak Polacy skromnie opisują święto Zesłania Ducha Świętego, nieco więcej miejsca poświęcając Zielonym Świątkom. Oczywiście w Polsce mamy wiele dużo bogatszych i bardziej profesjonalnych źródeł niż sama Wikipedia, ale czy chcemy czy nie, to ona wyznacza standardy wiedzy wśród coraz szerszych mas ludzkości, popłynę więc wyjątkowo tym płytkim nurtem.

Niemcy mają bardzo rozbudowany i bardzo religijny (biblijny i teologiczny) wykład na temat samej 50-nicy oraz święcie, które uroczyście kończy okres wielkanocny i zaznacza początek istnienia Kościoła na ziemi. Nie wspominają niemal o pogańskiej tradycji wiosny, za to wymieniają kilka krajów, w których ten dzień też jest wolny od pracy. Innego zdania są Anglicy, którzy w jeszcze dużo obszerniejszym artykule o tymże święcie w różnych kulturach i wyznaniach stwierdzają, że "prawie wszędzie jest to dzień wolny". Jak widać, "prawie" robi wielką różnicę ;).
Podobnie rozległą wiedzą wykazują się nacje południa Europy: Włosi, Portugalczycy czy Hiszpanie - czego można się było spodziewać. Nie dziwi zaś, że Skandynawowie niczym nie zaskakują, podając absolutne podstawy o zesłaniu Ducha Św. (zaszczytnym wyjątkiem jest norweska Wikipedia). Mimo to w części krajów Półwyspu Skandynawskiego jest to dzień wolny od pracy.

Przy okazji tej małej pracy porównawczej odkryłam, że Wikipedia istnieje też w języku... kaszubskim! I tak zamiast zgłębiać historię święta zanurzyłam się w nieobco mi wyglądającej/brzmiącej mowie (raczej języku pisanym).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz