środa, 9 listopada 2011

Bazylika laterańska

Ponieważ dziś w Kościele obchodzimy rocznice poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie, to kilka fotograficznych wspomnień z tego miejsca.
Właściwie, gdyby nie fotografie, to miałabym trudności z odtworzeniem w pamięci wnętrza tego kościoła, wszak Rzym świątyniami (i ruinami) stoi... I komuś, kto w Wiecznym Mieście jest pierwszy raz, wszystko może się mieszać.
Ale zapamiętałam, że w nawie bocznej jest ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. :)

Jednak w pamięci utkwiło mi przede wszystkim baptysterium - osobny budynek przy kościele. Może dzięki temu, że poza nami były w nim tylko dwie osoby, bardziej mi utkwił w pamięci niż dosyć tłumnie nawiedzana Matka i głowa wszystkich kościołów?
A dlaczego tak uroczyście w liturgii wspomina się tę bazylikę? Dziś, gdy żyjemy w cieniu Bazyliki św. Piotra w Watykanie, wydawać się to może dziwne, ale przez ponad 1000 lat chrześcijańskiej historii ośrodkiem katolicyzmu była właśnie ta bazylika, przekazana papieżowi w 313 przez cesarza Konstantyna. Do dziś papież po wyborze na głowę Kościoła tu składa pierwszą wizytą, bo to ten kościół jest katedrą papieża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz