poniedziałek, 28 listopada 2011

Medialnie dokształceni

Wprawdzie warsztaty dla rzeczników instytucji kościelnych odbyły się w minionym tygodniu (21-23.11), dopiero teraz zbieram przemyślenia na ten temat.
Szkolenie, podobnie jak w ub.r., było wyśmienitą okazją do spotkania z praktykami-pasjonatami oraz do wymiany doświadczeń osób działających publicznie dla dobra Kościoła w mniejszym lub większym wymiarze (na płaszczyźnie diecezji czy mniejszych instytucji).
Tegoroczne spotkania poświęcono nowym mediom, czyli internetowi w dobie Web 2.0 (serwisów społecznościowych i interakcji). I tak warsztaty prowadzili specjaliści od Facebooka, Wikipedii, blogów (ks. Artur Stopka, autor poczytnego www.stukam.pl) czy Google oraz wideoblogów i relacji wideo w ogóle (franciszkanie prowadzący "Bez sloganu" oraz ci z portalu www.zakonfranciszkanow.pl). Ich celem była prezentacja ogólnodostępnych narzędzi internetowych i możliwości, po które mogą sięgnąć członkowie Kościoła - niekoniecznie tylko duchowieństwo. Na przykład profile parafii na Facebooku mogą prowadzić - za zgodą proboszczów - świeccy lubiący to medium i traktujący je jako uzupełnienie do parafialnej strony WWW. Uczestnicy warsztatów zgodzili się, że to świeccy parafianie powinni odpowiadać za stronę internetową parafii, gdyż to oni są najtrwalszymi członkami parafii, często też lepiej znają się na nowych mediach od duszpasterzy.

Członkowie Wikimedia przekonywali, że każdy, kto ma wiedzę o Kościele, ludziach Kościoła, jest zaproszony do redagowania i edytowania encyklopedii Wikipedia na prawach ustalonych przez tę organizację. Mam nadzieję, że dzięki tym warsztatom przybędzie wiele cennych wpisów w Wikipedii, która - jak pokazali prelegenci - jest coraz częściej źródłem wiedzy dla chrześcijan. I tak z okazji święta 3 maja aż 18 tys. razy w Wikipedii szukano, czy jest to święto nakazane. To jeden z wielu przykładów podanych przez autorów prelekcji.

W kompleksy mogła wprawić amatorów wideorelacji prezentacja przygotowana przez młodych franciszkanów. Najpierw o. Jakub pokazywał, jak w bardzo skromnym, acz silnym zespole przygotowują materiały na portal www.zakonfranciszkanow.pl - choć autorami są amatorzy, to doprawdy niewiele brakuje im do profesjonalistów. Fani puszczania w internecie nagrań z amatorskich kamer jako relacji ze Mszy, koncertów i wystąpień mają się czego uczyć na przykładzie materiałów tego portalu - z przemyślanym układem, profesjonalnie napisanymi tekstami (białe, offy, setki) i zmontowanymi zdjęciami i muzyką. Jako że sama nie mam pojęcia o telewizyjnym montażu, tym bardziej byłam pod wrażeniem pracy i osiągnięć widocznych na tym portalu, cieszącym się dużą popularnością w internecie.

Nie brakowało też ćwiczeń przed kamerą - każdy miał okazję do krótkiego wystąpienia, które następnie oceniali profesjonaliści: dziennikarka TVN 24 Brygida Grysiak oraz dziennikarz TVP Piotr Czyszkowski. I znów - mimo wielu pozytywnych opinii specjalistów - nie obeszło się bez salw śmiechu.

Jednym słowem wspólne przedsięwzięcie o. Jana Marii Szewka (rzecznik franciszkanów), dr Moniki Przybysz (wykładowca UKSW) i ks. Józefa Klocha (rzecznika KEP) po raz kolejny się udało i zapewne będzie wydawać kolejne owoce. Przyszłoroczne spotkanie już zapowiedziano na dni  27-29 listopada.

PS A tutaj relacja z warsztatów na wspomnianym portalu:
http://zakonfranciszkanow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=730:is078&catid=92:infopolskaswiat&Itemid=515

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz