niedziela, 26 lutego 2012

Gożkie Żale

To nabożeństwo często i wielu kojarzy się z przewlekłym i rzewnym zawodzeniem pieśni opłakujących los męczonego i katowanego Jezusa. Świadoma poziomu wykonawstwa tejże modlitwy potrafię to zrozumieć.
Że tak być nie musi, przekonuje Duszpasterstwo Akademickie Plus z Poznania, które zaprasza w każdą niedzielę Wielkiego Postu na specjalne Gorzkie Żale - mają być one przeżyciem duchowym i estetycznym. Zapowiadają: "W tym roku oprócz aranżacji jazzowych (Piotr Kałużny, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, pianista Hanny Banaszak) oraz klasycznych będzie można usłyszeć prawdopodobnie pierwsze w skali całego kraju aranżacje Gorzkich Żali na flet poprzeczny i na harfę (Michał Zator)."
Jak piszą organizatorzy, "nie chodzi o to, by nabożeństwo zamieniło się w koncert. Każdy wierny będzie mógł włączyć się w śpiew, gdyż linia melodyczna i tekst Gorzkich Żali zostają tradycyjne."

Na razie tylko zapowiadam, ale mam nadzieję, że uda mi się udać w którąś niedzielę. Grzechem byłoby nie skorzystać z tak cennej inicjatywy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz