wtorek, 13 marca 2012

Audiorekolekcje

Od paru lat chrześcijańskie media, zakony, zgromadzenia, parafie prześcigają się w organizacji rekolekcji. I dobrze - nic nie robi tak dobrze usługom czy towarom oraz ich odbiorcom jak konkurencja. Dziś nikt nie może powiedzieć, że nie przeżywa specjalnie Wielkiego Postu, ponieważ w jego parafii od lat marudzi ten sam rekolekcjonista i nic się nie dzieje.
Dziś wystarczy odpalić internet. Parę typów na przeżywanie wielkiego Postu online już dałam, dziś kolejny.

Otóż, w wielu miejscach można posłuchać pełnych konferencji z rekolekcji głoszonych w jednym kościele. Tak właśnie trafiłam na "Ewangelia dla potłuczonych" autorstwa dominikanina o. Adama Szustaka (publikuje je Deon.pl). Początkowo sceptycznie podchodziłam do nich, sądząc po tytule, że to próby przypodobania się za wszelką cenę młodzieży. Ale coś mnie zachęciło do spróbowania. Włączenie audiokonferencji na próbę nie wiąże się przecież z ryzykiem marznięcia w kościele czy dłuższej wyprawy do innej parafii. Słuchamy wtedy, kiedy nam pasuje albo w miejsce radiowej papki.
Nie tylko nie przerwałam, ale zaraz włączyłam kolejny odcinek (zawsze homilia ze Mszy św. i konferencja).

Prelegent mówi dobrze, ciekawie, porywająco i mądrze. Konsekwentnie w każdym zdaniu tłumaczy swoją tezę, że Biblia jest księgą o nas wszystkich - nie razem wziętych, ale że każdego życie zostało na jej kartach opisane. Wyjaśnia każde imię biblijnych bohaterów, okoliczności ich życia i Bożego powołania. A przy tym pozostaje w rzeczywistości naszego życia - w XXI w., odnosi się do naszych problemów tu i teraz, nie tracąc z oczu swoich odbiorców: ludzi zagubionych, słabych, szukających, czyli jak to często ujmuje autor - potłuczonych.

1 komentarz: