wtorek, 27 marca 2012

Koncertowe gorzkie żale

Gorzkie żale śpiewane z profesjonalnym chórem i przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego to nie lada przeżycie duchowne! Inicjatywa ojców franciszkanów, by z tego wielkopostnego nabożeństwa znieść odium zawodzenia jest więc naprawdę nie tylko godna podziwu, ale i podjęcia.
Nabożeństwo w minioną niedzielę skupiło pełen kościół wiernych - wiernych, nie publiki. Wszak z pierwszymi taktami "Pobudki" cały kościół zaczął śpiewać wespół z chórem. Choć aranżacje muzyczne modlitw odbiegają od tego, co śpiewamy w kościołach, to linia melodyczna pozostała, bez trudu więc było można się włączać w śpiew. Trudno mogło być chórowi "uciągnąć" ten tłum. Wszak były istotne różnice w wykonaniu, zwłaszcza tempa i pauz, pół-, ćwierćnut - ludzie śpiewają, jak śpiewają, nikt nie zna partytury tak jak akademiccy śpiewacy (chór akademicki UAM).
Lekkości tym jakże żałosnym śpiewom, ale i przejmującego charakteru jednocześnie nadawał akompaniament skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Akcentowały go dodatkowo soprany dające tło do podstawowej linii melodycznej.
W "Lamencie duszy nad cierpiącym Jezusem" wierni śpiewali tylko wezwanie "Jezu", a solistki i chór resztę strofy. Z kolei "Rozmowę duszy z Matką Bolesną" podzielono na partie damskie i męskie, podobnie jak to się śpiewa w wielu kościołach.

Ale gorzkie żale, to nie tylko modlitewny śpiew, to również kazanie pasyjne. Tego dnia głosił je ks. bp Marek Jędraszewski i poświęcił je analizie ostatnich słów Chrystusa na krzyżu.

Namiastkę tego, jak to wygląda, można zobaczyć na facebookowym profilu tej inicjatywy: http://www.facebook.com/AkademickieGorzkieZale.

Polecam Akademickie Gorzkie Żale wszystkim, którzy jeszcze będą mogli w przyszłym tygodniu wybrać się do franciszkanów przy Pl. Bernardyńskim. Mnie lokalny patriotyzm zatrzymuje na równie godnej pochwały propozycji - nasz organista organizuje koncert muzyki pasyjnej w Niedzielę Palmową o tej samej porze. I grzechem byłoby nie skorzystać. Wiadomo bowiem, że będa występować również zawodowi muzycy, którzy wyświadczają przysługę panu Tomaszowi.
Zatem i tu gorąco zapraszam - Wilda, kościół Zmartwychwstańców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz