niedziela, 24 czerwca 2012

Ważne nazwiska


Bohaterowie dramatu:
Magda Prokopowicz
dr Jerzy Geremek

Miejsce - Polska
Czas - 2004-2012

Tematyka dramatu - onkologia, walka z rakiem, ciąża a choroba nowotworowa.

W wieku 35 lat zmarła Magda Prokopowicz, kobieta, za której przyczyną Polski chyba pierwszy raz głośno usłyszały, że diagnoza nowotwora podczas ciąży to nie wyrok w Polsce. Ta bohaterka to twarz fundacji Rak'n'Roll. Wygraj życie!, której obecność w mediach pozwoliła Polkom w całym kraju usłyszeć o istnieniu lekarza, który raka się nie boi - właśnie dra Jerzego Geremka z Warszawskiego Centrum Onkologii. Jedynego w Polsce lekarza, który ma odwagę leczyć kobiety w ciąży z choroby nowotworowej (trudna terapia) i nie wmawia im, że konieczne jest usunięcie ciąży, jeśli kobieta chce żyć i urodzić dziecko.
Jestem wdzięczna Tomaszowi Lisowi, że w swoim programie nagłośnił ten temat (chyba rok temu), dzięki czemu właśnie wtedy poznałam wspomniane nazwiska. Bo - jak pokazały to dane prezentowane w tamtym programie - to temat mało popularny - większość ciężarnych Polek, u których wykrywa się jakiekolwiek zmiany, zawsze najpierw słyszy, że ciąża zagraża dalszemu leczeniu (nawet jeśli te zmiany nie są jednoznacznie zdiagnozowane jako nowotwór) i ma wybierać między życiem dziecka lub swoim. Nie wiem, co wpływa na takie decyzje lekarzy - wierzę, że nie tylko niechęć do ryzyka, nieuctwo czy oportunizm. Wierzę, że to zagadnienie niezwykle skomplikowane. Niemniej przykład i postawa Magdy Prokopowicz zapewne dały wielu kobietom siły i wiarę, że rak to nie wyrok i nawet jeśli życie będzie krótsze niż w przypadku osób zdrowych, to i tak warto walczyć o każdy dzień, miesiąc rok. Magdzie Prokopowicz udało się ugrać (wygrać) 8 lat życia z synem, którego uratowała dzięki determinacji i pomocy dra Geremka. Historie obecnych wówczas z nią w studiu koleżanek na razie okazują się bardziej szczęśliwe.

Oczywiście, osoby z kręgu Kościoła, wiedzą, że takich bohaterek mamy więcej, np. św. Gianna Beretta Molla. Śmierć Magdy Prokopowicz to dobra okazja, by je przypomnieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz