czwartek, 20 września 2012

Bogactwo i ubóstwo

"Czy Pan Bóg lubi bogatych?" - pyta we wrześniu redakcja dominikańskiego miesięcznika "W drodze", który sobie ostatnio upodobałam (i innym szczerze polecam). Ilustruje to pytanie odmienioną okładką z fotografią na całym jej tle (podoba mi się).
W kilku ciekawych i dogłębnych artykułach autorzy i rozmówcy definiują ubóstwo, bogactwo, szczodrość i skąpstwo. Leszek Likus, krakowski przedsiębiorca (wywiad naczelnego, ks. Romana Bieleckiego OP, pt. "Ubóstwo nie czyni nas świętymi") przypomina za Mistrzem Eckhartem, że "Nie przez działania będziesz zbawiony, ale przez swe bycie". Zauważa też wcześniej, "że można nic nie mieć i być potwornym sknerą, a można mieć dużo i być człowiekiem o wrażliwym sercu".
Z kolei ks. prof. Józef Naumowicz naświetla ideę Klemensa Aleksandryjskiego o tym, że "jeżeli nie będziesz miał dóbr materialnych, to nie pomożesz innym" (wywiad Anny Sosnowskiej pt. "Miara posiadania").
Jest jeszcze wiele innych dobrych tekstów, nie tylko na temat posiadania. Dlatego nie dziwi mnie, że ten miesięcznik zaczyna być coraz częściej widoczny w naszym świecie mediów. Tak trzymać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz