środa, 31 października 2012

Katolicy contra halloween

Potrzebowaliśmy kilku(nastu?) lat zachłyśnięcia się amerykańską kulturą lub choćby obojętności wobec jej wpływów u nas, by przygotować odpowiedź. Chodzi o tak obce naszej tradycji i tak pogańskie halloween, które przez ostatnie lata zadomowiło się np. w polskich szkołach (o zgrozo!) - ku uciesze gawiedzi, która ostatnimi czasy przejawia niespotykaną dotąd sympatię do wampirów i horrorów.
Za to w tym roku już z kilku stron (i parafii) usłyszałam o pięknej inicjatywie:  NOCY ŚWIĘTYCH. W naszej akurat parafii to młodzież zaproponowała, że w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zaprosi parafię na procesję ze świętymi. A że u nas relikwii świętych i błogosławionych nie brakuje, to jest z kim tę procesję odbywać. I się radować ze świętych obcowania, ich liczby w niebie i orędownictwa za nami.
Z kolei w jednej ze szkół na naszej parafii pani katechetka urządza z dziećmi dziś... bal świętych! Dzieci mają przygotować przebrania za świętych, np. swoich patronów. No i świetnie.
Czas zdjąć żałobną wymowę polskiego obchodzenia Wszystkich Świętych i okazać chrześcijańską radość z rzeczy pozaziemskich.
Brawo!
Wszystkich obecnych w Poznaniu dziś wieczorem zapraszam więc na święto ze świętymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz