poniedziałek, 14 stycznia 2013

Koncertowo


W najbliższą niedzielę o 19.45 w naszym kościele znów szykuje się uczta duchowa - koncert "Incarnatio".

Oddaję głos naszemu organiście, któremu zawdzięczać będziemy następny występ:
Incarnatio, czyli wcielenie to myśl przewodnia pomysłodawców. Fakt, bez którego nie byłoby tak narodzenia, jak i zmartwychwstania.

Koncert składa się z dwóch części: adwentowej oraz bożonarodzeniowej. Ten koncert to krótka podróż muzyczna i liturgiczna. Od adwentowego wezwania „Boże, ku Tobie wznoszę moją duszę” aż do radosnego okrzyku „Alma Redemptoris Mater”. Od śpiewu gregoriańskiego z IX wieku do muzyki organowej J.S. Bacha z wieku XVII. Tytułowe „Incarnatio”, czyli „wcielenie”, łączy w sobie oczekiwanie na Zbawiciela, jak i samo Jego przyjście.
W wykonaniu chóru usłyszymy m.in. antyfony z repertuaru śpiewu gregoriańskiego „Ad te Domine”, „Rorate caeli”, „Populus Sion” opracowane przez flamandzkiego kompozytora Heinricha Isaaca, „Ave Maria” i „Magnificat” skomponowane przez Girolamo Cavazzoniego, „Puer nobis nascitur” i „Viderunt omnes” Mikołaja Zieleńskiego.
Pierwsze wykonanie tego koncertu miało miejsce 16 grudnia 2012 roku w Kościele Ojców Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha i zgromadziło bardzo wiele osób. Dane mi było śpiewać ten koncert wraz z zespołem młodych miłośników muzyki na czele z dyrygentem Łukaszem Czartowskim. Na jednej z prób zaproponowałem, by powtórzyć ten koncert w naszej parafii i udało się zebrać ponownie cały zespół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz