niedziela, 17 marca 2013

Kardynał Bergoglio na Wielki Post

Gdy kończyliśmy składanie bieżącego numeru "Ja Jestem Zmartwychwstaniem", został wybrany nowy papież Franciszek. Chcieliśmy jakoś odnieść się do tego na łamach naszego pisma, ale nie wymądrzać się, kiedy sami nie mamy nic do powiedzenia, tylko najlepiej oddać głos wybranemu kardynałowi. I tu trafiliśmy na mur - hiszpański. Okazało się, że wszelka bibliografia kardynała, wszelkie przemówienia są po hiszpańsku, a tego języka nikt z redakcji nie zna.
Ale przecież jesteśmy wspólnotą! I tak telefon księdza proboszcza do odpowiedniej osoby - okazało się, że jest nią pani Weronika Górska - zaowocował wyborem ciekawego fragmentu homilii kardynała z Buenos Aires na początek Wielkiego Postu tego roku. I tak oto nasze małe parafialne pismo jest pewnie jednym z nielicznych (jeśli nie jedynym?!), który tak błyskawicznie miał fragment wypowiedzi kardynała-papieża. Wszyscy bowiem bazują na aktualnych, watykańskich wypowiedziach.
W wydawnictwach pewnie zaś od środy wrze praca nad tłumaczeniami i publikacjami...

Komu w ręce nasze pismo nie wpadło, temu cytuję naszą stronę tytułową z dziś:
Pułapka bezsilności zmusza do refleksji: Czy jest sens usiłować to wszystko zmienić? Czy możemy stawić czoło tej sytuacji? Czy warto próbować, skoro świat kontynuuje swój karnawałowy taniec, nakładając na wszystko chwilowe przebrania? Jednakże, gdy opadnie maska, ukazuje się prawda i, choć dla wielu brzmi to anachronicznie, ponownie pojawia się grzech, który rani nasze ciało całą swoją destrukcyjną siłą.
Wielki Post jawi nam się jako krzyk prawdy i pewnej nadziei, która nam odpowiada, że tak, że to możliwe, by nie malować się i nie rysować plastikowych uśmiechów, jak gdyby nic się nie stało. Tak, jest możliwe, aby wszystko było nowe i inne, ponieważ Bóg cały czas jest „bogaty w dobro i miłosierdzie, zawsze gotowy wybaczyć” i zachęca nas zawsze, aby zaczynać od nowa. Dzisiaj ponownie jesteśmy zaproszeni, aby podążyć paschalną drogą w kierunku Życia, drogą, która zawiera krzyż i wyrzeczenia. (…) Jesteśmy zaproszeni do przyznania się, że coś jest nie tak z nami samymi, ze społeczeństwem czy też z Kościołem, do zmiany, do nawrócenia się.

Homilia kard. Jorge Mario Bergoglio wygłoszona w Środę Popielcową w Buenos Aires
Znalazła i przetłumaczyła Weronika Górska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz