piątek, 10 maja 2013

Fotografia roku Grand Press Photo 2013

Przed chwilą wręczoną tytułowa nagrodę autorowi poniższego zdjęcia, Michałowi Legierskiemu z Agencji Fotograficznej Edytor:


Fotografia zrobiona 14 stycznia 2013 r. przedstawia mężczyznę, który wynosi krzyż z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach. Pożar wybuchł w nocy, gasiło go 30 sekcji straży pożarnej. Pod kościół zbiegło się też wielu mieszkańców, którzy wynosili z kościoła wszystko, co dało się uratować, rozebrano nawet częściowo organy, by je ocalić. Pomoc w odbudowaniu spalonej części świątyni zaoferowali wierni i okoliczne parafie.
Wyboru zdjęcia roku dokonuje jury zaproszone przez Wydawnictwo Press, których pracy przewodniczy zagraniczny kolega po fachu, laureat World Press Photo z ubiegłych lat. W tym roku przewodniczącym jury był Samuel Aranda – zwycięzca World Press Photo 2012. W wypowiedzi dla serwisu Press.pl argumentował wybór tej fotografii: "Spośród wielu dobrych zdjęć wybór Zdjęcia Roku nie był łatwy. To, które wygrało, jest nie tylko dobrą fotografią, ale też jest bardzo klasyczne, jeśli chodzi o fotoreporterstwo. Budzi wiele emocji, a patrząc na to zdjęcie, szybko identyfikuje się ten obraz z Polską".

A ja polecam jeszcze inne zwycięskie fotografie. Na stronie www.grandpressphoto.pl/ pojawiają się wszystkie nagrodzone i nominowane prace. Wyjątkowo tym razem poro wśród nich zdjęć związanych z religią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz