wtorek, 20 grudnia 2016

Top 10 okołoświątecznych utworów

Choć wokół rozlegają się dźwięki piosenek z dzwoneczkami, ja postanowiłam w tym roku stworzyć swoją listę przebojów - polskich. Oczywiście nie uwzględniam w nim tradycyjnych kolęd, ponieważ kolędy polskie są najpiękniejsze na świecie i nie ma sensu robić z nich top 10. Tutaj więc wariacje wokół świątecznych utworów.


1. Mój faworyt od paru lat – o Bożym Narodzeniu z przymrużeniem oka. W jazzowym klimacie:
"Bambino Jazzu", Dorota Miśkieiwcz i Artur Andrus2. Nowość – ale z uwagi na bieżące odniesienia uplasowałabym to wysoko:
„Kolęda dla tęczowego Boga”, Grzegorz Turnau i Magda Umer3. Klasyka – kolędy autorstwa Zbigniewa Preisnera, a w śród nich te absolutnie najpiękniejsze (słowa i muzyka)
"Kolęda dla Piotra" (Zbigniew Preisner)
4. cd. klasyki "Kolęda dla nieobecnych", Beata Rybotycka, Zbigniew Preisner5. "Całą noc padał śnieg" (Beata Rybotycka) - również autorstwa Zbigneiwa Preisnera6. Hit sprzed lat, ale ponadczasowy. Zakochana od lat w musicalu „Metro”, przed świętami tym bardziej słucham tego utworu: „Uciekali”, w wykonaniu Studia Buffo.7. Jeśli pastorałka „Oj maluśki, maluśki”, to tylko w wykonaniu prawdziwego mistrza – Zbigniewa Wodeckiego. Niestety jakość nagrania pozostawia do życzenia. Mistrzowi towarzyszą Alicja Majewska i Halina Frąckowiak.
8. Mela Koteluk, "Będzie kolęda" z trójkowej płyty "Święta Bez Granic 2013"9. Z sympatii do Kuby Badacha: TGD i Kuba Badach "Mario, czy już wiesz?" (Mary Did You Know?)
10. Kabaretowo (Mechanik), coś co nuce co roku: „Tak lubię święta, choć są tylko raz do roku”

http://w20.wrzuta.pl/audio/4z53maub6DZ/mechanik_-_tak_lubie_swieta


Dodatkowo, poza ujęciem TOP10, wyjątkowe – dla mnie wykonania dwóch najpiękniejszych kolęd.

Wojtek Mazolewski Quintet, "Bóg się rodzi"Włodek Pawlik, "Cicha noc"PS Wtajemniczeni - czyli wierni słuchacze radiowej Trójki - zapewne szybko odnaleźli wspólny mianownik większości utworów - to coroczna charytatywna akcja "Święta bez granic" - to na jej cele powstała większość utworów. I chwała artystom i rozgłośni za to!